Rady a tipy pro začínající sběratele

 

Sbírání poštovních známek je jedním z nejpopulárnějších koníčků na světě. Nikdo přesně neví, kolik sběratelů přesně je. Průzkum britské Královské pošty uvádí, že ve Velké Británii sbírají známky asi

4 miliony lidí z celkového počtu asi 55 milionů obyvatel, mnozí z nich si ale jen kupují nové emise známek, které se jim líbí. Pro Českou republiku bohužel takovéto statistiky zatím neexistují, ale lze předpokládat, že i u nás se tomuto koníčku věnuje mnoho desítek i stovek tisíc sběratelů. Pokud

se chcete mezi ně dostat i vy, mám pro vás několik rad, jak začít.

 

PÉČE O ZNÁMKY

 

Známky se snadno poškodí, proto je s nimi potřeba zacházet opatrně. Vždy používejte filatelistickou pinzetu. Vyřaďte známky, které jsou natržené, přehnuté, zašpiněné a ty s těžkými razítky. Nemají žádnou cenu a kazili by vzhled celé vaší sbírky. Velmi vzácné a neobvyklé známky si však nechte i poškozené.

 

 

 

Pokud nechcete zachovat razítko, je třeba známky vystřižené z obálky odstranit z papíru předtím, než je umístíte v albu. Nejprve vystřihněte papír okolo známky.

 

Dejte do misky s teplou vodou, položte výstřižky se známkami na hladinu známkami nahoru a počkejte,

až se papír od nich oddělí.

 

 

Někdy může trvat dlouho, než lep zvlhne dostatečně na to, aby se známky oddělily od papíru. Nepokoušejte se oddělit je rukama, snadno je tak můžete znehodnotit.

 

 

Známka může mít na zadní straně ještě zbytky lepu. K jejich jemnému odstranění použijte čistý štěteček a teplou vodu. Známky položte na čistý savý papír, aby uschly.

 

Známky nechejte uschnout přirozeně,

ne u silného tepla. Při schnutí se mohou kroutit. Poté, co známky uschly, je nejlepší pečlivě je vylisovat mezi dvěma listy savého papíru, zatíženými několika těžkými knihami.

 

 

 

 

Filatelistickou sbírku budete mít, až své známky roztřídíte a nějakým způsobem upravíte. Nejjednodušším způsobem, jak to udělat, je ukládat známky do filatelistického alba.

 

 

Předtištěná alba

 

Nejjednodušší typ filatelistického alba obsahuje stránky s předtištěným záhlavím pro každou zem. Některá alba mají hřbet svázaný jako kniha, jiná mají volné listy, takže můžete přidávat další listy.

   Pokud sbíráte známky z celého světa, rozhodnete se dříve nebo později, že se soustředíte jen na jednu zemi, nebo oblast. Jestliže sbíráte známky jedné země, můžete si vybrat odpovídající předtištěné album. V něm je určené místo pro každou vydanou známku. Vše, co musíte udělat, je nalepit známku na určené místo. Přitom ale zjistíte, že některá místa nebudete moci pravděpodobně nikdy zaplnit.

 

Nepředtištěná alba

 

Pro většinu vážných sběratelů je nejlepším řešením právě album s nepředtištěnými  volnými listy. Někdy obsahuje  listy potištěné slabou slabou mřížkou pro snadné ukládání známek. Nabízí se různé typy

a velikosti alb. Větší jsou lepší pro umisťování aršíků a větších sérií známek. Existují dva hlavní typy těchto alb – na jedny musíte známky přilepovat speciálním štítkem, zatímco do druhého album stačí známku zasunout za průhledný proužek, což se mi jeví nejen pohodlnější, ale i šetrnější pro známky. Alba s nepředtištěnými listy vám umožní uspořádat sbírku, jak sami chcete. Nemusíte se přizpůsobovat určitému systému a můžete zařadit, cokoliv chcete. Nepředtištěné album je také nezbytné pro toho, kdo sbírá náměty, ne jen známky určité země. Albové listy je potřeba pečlivě vybírat. Nejlepší jsou ty, které jsou zakryty fólií, aby nemohlo dojít k poškození známek.

 

POMŮCKY

 

Ke sbírání známek je potřeba jen velmi málo pomůcek. Přesto jsou některé důležité a budete je vedle alb a katalogů potřebovat. Základní pomůcky jsou dostupné v obchodech nebo je lze objednat poštou, a nemusí být drahé. Bez nich však nebudete opravdovými sběrateli.

 

Pinzeta

 

Poštovní známky se mohou snadno poškodit, budete-li je brát do ruky. Pinzeta, nejdůležitější filatelistická pomůcka, vám umožní manipulovat se známkami bez obav z poškození. Existují různé typy pinzet – od jemné se zakulacenou špičkou po široké ,,lopatovité“ konce. Vyberte si typ, který vám nejlépe vyhovuje. Ujistěte se, že kupujete pinzetu určenou pro manipulaci se známkami!

 

Lupa

 

Lupa vám umožní zkoumat detaily známek, objevovat chyby a odchylky a pomůže vám určovat způsoby tisku. K dispozici je celá řada lup od velkých až po malé, které můžete snadno nosit v kapse. Také jejich zvětšení je různé. Vyzkoušejte si různé lupy, abyste viděli, která vám nejvíc vyhovuje-tu, která vám dá čisté, nedeformované zorné pole

 

Zoubkoměr

 

Hodnota známky může být větší, když je zoubkování – malé dírky kolem okraje, používané k oddělení známek – odlišné od normálu. Zoubkoměr vám pomůže měřit tyto rozdíly. Číslo zoubkování udává počet otvorů na délce 2 cm. Přesným přiložením zoubkování známky na tečky papírového, plastového či kovového zoubkoměru zjistíte správnou hodnotu zoubkování. Tyto zoubkoměry obvykle udávají zoubkování po polovičních hodnotách. Přesnější zoubkoměry mají jemné čáry místo teček a umožňují přesnější měření.

 

OSTATNÍ POMŮCKY

 

V obchodech uvidíte prodávat řadu dalších pomůcek. Žádné z následujících pomůcek nejsou drahé, ale opravdu je potřebují pouze zkušení filatelisté

 

Detektor průsvitek

 

Stejně jako odlišné zoubkování může změnit hodnotu známky i jiná průsvitka. Průsvitka je úmyslné zúžení papíru v průběhu jeho výroby, aby se vytvořil určitý obraz, nebo vzor. Používá se jako bezpečnostní opatření ztěžující padělání známek. Průsvitku lze často vidět, když známku přidržíme proti světlu. Mnohé moderní známky jsou však tištěné na silném papíře, na kterém není průsvitka snadno vidět. Proto vznikly různé detektory průsvitek, které pomáhají tento problém vyřešit. Některé dokonce pomáhají najít průsvitku na známce, která je nalepená na obálce.

 

Ultrafialová lampa

 

UV lampa může být užitečná pro zjišťování luminiscence, barvy nebo papíru, používané u mnohých známek. Pruhy téměř neviditelné fosforové barvy slouží ke strojovému zpracování zásilek, protože stroj umí detekovat polohu fosforescence, a tak najde známku. UV lampa toto nalezení usnadňuje i sběrateli. Abyste však věděli, co máte hledat, jsou potřebné některé dovednosti. S UV lampou je nutno pracovat opatrně, protože přímý pohled do ní vám může poškodit zrak!

 

Vzorníky barev

 

Také odlišná barva známky může znamenat rozdíl v její ceně. Pokoušet se rozlišit barevné odstíny bez pomoci může být velmi obtížné. Vzorník barev je proto často prospěšnou pomůckou. Některé vozníky vypadají jako barevná tabulka. Lepší typ má barvy natištěné na úzkých proužcích tužšího papíru, připomínající vějíř. Dírka v barvě umožňuje položit vějíř přímo na známku a tak usnadnit určení barevného odstínu.

 

A nakonec několik užitečných informací:

 

 

 

 

Bližší informace o svazu českých filatelistů, o jeho odborných společnostech a klubech filatelistů můžete získat na adrese:

Svaz českých filatelistů, Příběnická 1, 130 00 Praha3. Na této adrese sídlí i odborná filatelistická knihovna.

 

 

Časopis Filatelie  si můžete objednat na  adrese Filatelie, Klientská 6, 110 00 Praha 1

 

 

Informace o poštovních známkách a poštovní historii se dozvíte v Poštovním muzeu na adrese Nové mlýny 2, 110 00, Praha 1. Zde je bohatá odborná knihovna

a výstavy sbírek československých, českých

i zahraničních poštovních známek.

Tel. 222 312 006, Fax: 222 311 930

 

www.acein.cz/postmuzeum

ctvrtnik.pavel@muzeum.cpost.cz

 

Otevřeno denně mimo pondělí 9-17 hod.

Vstupné: dospělí   25,- 

děti, studenti, důchodci  15,-

 

 

V pobočce Poštovního muzea ve Vyšším Brodě také najdete kvalitní sbírky věnované poštovní historii

 

 

Rozmanitý filatelistický materiál, ale především nové poštovní známky České republiky lze koupit zejména

u filatelistických přepážek velkých pošt. Nejznámější jsou přepážky poštovní filatelistické služby na poště Praha 1, Nové Město, v Jindřišské ulici.

 

 

Podobný bohatý sortiment filatelistického materiálu

a potřeb vede prodejna Postfila, Ortenovo náměstí 16, 225 06 Praha 7. Tato prodejna posílá zájemcům nové známky i poštou na dobírku.

 

 

 

 

 

 

Soudní znalectví a vše pro sběratele známek, pohledů, mincí , bankovek a jiného sběratelského materiálu

nabízí prodejna Filatelie – FOS spol.s.r.o., která sídlí na adrese Francouzská 9 (vchod z Blanické), Praha 2, 120 00

tel./fax: 222 512 341, 222 512 349

mobil: 608 973 573, 608 709 299

 

www.fos-aukce.cz

aukce@post.cz